MIDA NAISED TAHAVAD?
18. JUUNI - 7.JUULI 2003
HOBUSEPEA GALERIIS

Ajakava

"Naerev revolutsioon"
Puhta Rõõmu ja sõprade näitus Hobusepea galeriis

Esseekogumiku
"Tilliga ja tillita:
retsepte Eesti feministidelt"
presentatsioon

Meedia ja soostereotüübid

AEF esitleb:
Gender Montage

Noored naised poliitikas.
Võrgõiguslikkuse monitooringu presentatsioon.

Meestepäev

Soolisest võrdõiguslikkusest

Filmid


AEF esitleb: Gender Montage

Esmakordselt Eestis linastuvad dokumentaalfilmid poliitiliselt, sotsiaalselt ja majanduslikult laetud soopoliitilisest filmikollektsioonist Gender Montage.
Võimalus vaadata üheksat filmi, mis toovad esile varjatud ja vastuolulisi teemasid ning otsivad naiste eneseväljendusele uusi võimalusi postsotsialistlikes maades.

Filme näidatakse teemapäevadel ja filmipäeval 27.juunil

Aserbaidžaan
Soovin seitset poega ja üht tütart (25’50’’)
Patriarhaalse perekonna reeglid: poisid on teretulnud, tüdrukud mitte. Ultraheliuuringud võimaldavad “ideaalse” perekonna kujundamist.

Eesti
Isamaa ilu (50’55’’)
Eesti naise kaks mudelit: missise ja mini-missindusega tegelev endine supermodell ning kodutütarde juht kehastavad pealtnäha vastandlikke väärtusi, samas taasloovad igivanu patriarhaatlikke ja patriotistlikke stereotüüpe.


Gruusia
Nähtamatu (26’00’’)
Väikeses kinnises aseri kogukonnas Tbilisi lähedal võetakse tüdrukud 14-15 aasta vanuses koolist ära, et nad varakult mehele panna.

Kõrgõstan
Punased liblikad kahe allika ühinemiskohal (14’10’’)
Mägikolkas elavast ja traditsioonilisi kirgiisi vaipu meisterdavast naisest saab tänu tema loomingulistele visioonidele oma kogukonna juht ja rahvusvaheliselt tunnustatud kunstnik.

Leedu
Mida tõotab homne päev? (39’35’’)
Neli naist iseseisvas Leedus – politoloog, väikeettevõtja, näitleja ja talupidaja – otsivad rohkem ja vähem edukalt oma teed uues reaalsuses.

Mongoolia
Siidimustrid (26’30’’)
Kuigi 80% mongoolia üliõpilastest on tüdrukud, ei päästa kõrgharidus neid koduperenaise või odava tööjõu saatusest.

Tadžikistan
Elavad konteinerid (26’16’’)
Pikale vanglakaristusele määratud naised, kes püüdes päästa oma perekondi näljast ja viletsusest kasutasid oma kehasid konteineritena heroiini üle piiri toimetamiseks.

Ukraina
Võim: naiselik sugu (22’35’’)
Kuigi naised on traditsiooniliselt aktiivsed perekonnaelus, põllumajanduses ja äris, jäävad naiste poliitilised püüdlused iseseisvas Ukrainas puhtalt dekoratiivseks elemendiks riigi esimestes sammudes euroopaliku demokraatia poole.

Usbekistan
Turuvarblased (20’06’’)
Oma perekondade ja ühiskonna poolt eemale tõugatud naised, kes on hukatusele määratud häbistaval orjaturul, jäädes ilma kõigist õigustest ja kogedes igal sammul vägivalda.