Eesti Kunstiakadeemia galerii
ja PUHAS RÕÕM
kutsuvad Teid näitusele!


18.03.-30.03. 2002
Naiskunstnike Laulu- ja Mänguselts PUHAS RÕÕM
"NAERATUS ON NAISE TÖÖ"

 

Näituse avamine videodiskoga esmaspäeval 18. märtsil kell 18.00

Näituse lõpetamine uute videode näitamisega toimub reedel 29. märtsil kell 18.00.

 

Näituse avamisel kuulutatakse avatuks juba mõnda aega toimiv rõõmsa kultuuri internetiportaal Kolmas Naba (http://kliinfann.artun.ee/naba), kuhu oodatakse ka kõikvõimalikke kaastöid rõõmuhuvilistelt.

Vaata pilte näitusest!

 

2000. aasta suvel asutatud Naiskunstnike Laulu- ja Mänguseltsi PUHAS RÕÕM liikmeteks on Piret Räni, Kristel Sibul, Jane Suviste, Hello Upan, Eve Kiiler ja Ivika Kivi.
PUHAS tähendab nende jaoks eelkõige omakasupüüdmatust, see on miski, mida pole segatud intriigidesse ega arvestatud ettekavatsetult kuuluma hierarhiatesse. "Puhas" on "päris" - tunnetuslik päris.
RÕÕM tähendab eelkõige kooslust: tegemisrõõm-koostegemiserõõm-koosolemiserõõm-olemiserõõm-olemas olemise nautimine-elurõõm, milles sisaldub imestav huvi olemasolemise nüansside vastu.
PUHAS RÕÕM propageerib kollektiivse loomingu ideed: seltsi looming on seltsiliikmete ühisomand. Nende kollektiivis puuduvad hierarhiad: igaüks neist võib algatada mõne projekti ja seda vedada, kõigil on vabad käed ja sõnad ja teod.

 

Näitusel EKA galeriis tulevad eksponeerimisele nende kolm ühisprojekti "Suured Väikesed Tüdrukud", "Naerata! Naeratus on naise töö.", "Suur süli" ja avamisel video "Madonna". Vaatluse all on erinevad mõjurid, stambid ja eelteadmised, mis kujundavad naisterahva minapilti ning käitumist.

Projektidest lähemalt:

1. "Suured Väikesed Tüdrukud"
Publikut ümbritsevad 2-2,5 m kõrgused koopiatehnikas lamenukud, mis kujutavad lasteaiaealisi väikeseid pötsakaid tüdrukuid, kelle nägude asemel näeme kuulsate ja seksikate naiste (Madonna, Pamela Anderson, Salma Hayek, Alissa Milano, Naomi Campbell, Julia Roberts jt.) nägusid, mis on kõik leitud internetileheküljelt "50 ilusaimat naist".
Puhta Rõõmu liikmed uurivad, millest on tehtud väikesed tüdrukud - s.t. millistest lugudest, eelarvamustest, soovidest, eelistustest, hinnangutest, moraalist ja väärtustustest meid kokku kasvatatakse?

2. NAERATA! NAERATUS ON NAISE TÖÖ.

 

Pildistatud on erinevas vanuses naisi, kellel palutakse kaamerasse võimalikult pingsalt naeratada
ja samuti asjaga kursis olevaid puhasrõõmlasi, kes samuti laialt ja pingutatult kaamerasse naeratavad.

Kõik naeratajad on naisterahvad - see toob fookusesse teema: naine kui professionaalne naerataja.
Naeratamine on üks naise töödest, see on vahend, millega ta hoiab kodu koos ja ebastabiilsete kaaskodanike meelerahu plahvatusohtlikest situatsioonidest eemal.
Naeratav naine kui stabilisaator.
Aga kas ta alati tahab naeratada?
Kui tihti ta tegelikult tunneb naeratuskohustust, mitte sisemist rõõmsat naeratusvajadust?

Loe ja vaata lähemalt.

 

3. "Suur süli"
Näitusesaalis asuvad suured padjad, umbes 1,5 x 1,5 meetrit pikad-laiad,
ja kohevad. Padja peal on näha istumiseks mõeldud lohk, ehk on seal kõrval ka
julgustav üleskutse padjale istumiseks. Ja kui keegi padjale istub, hakkab padi temaga suhtlema.
Padi on kui asendusema. Asendushellus. Asendussuhtlus.
Padjad on erinevate iseloomudega. Üks padi hakkab unelaulu ümisema, rahulikult ent sugestiivselt. Teine hakkab pajatama lugusid, paljastama omi unistusi ja rääkima memuaare. Kolmas on aga kärtsakama loomuga, hakkab sõitlema. Neljas aga räägib istujale, kui hea ja armas too talle on, kuidas ta temast lugu peab ja tema tegudele pöialt hoiab. Need neli padjaema esindavad inimema nelja tahku, mida me vajame.
Sestap pakuksime võimaluse (pool)täiskasvanutele, tudengitele, tulla asendusema juurde ja suhestuda just selle tahuga emast, millest ta parajasti puudust tunneb.


Puhas Rõõm tänab Eesti Kultuurkapitali!